Kocaeli Duyu Bütünleme

Tortikollis

"Kocaeli ilinde çalışmalarını sürdüren Fizyoterapist Habibe AKIN, bireysel
farklılıklarını dikkate alarak çocuk danışanlarına duyu bütünleme terapisi uyguladı.

Duyusal bütünlemenin kişiliğe ve yetişkinlik dönemi bireysel özelliklere olan etkisini irdeledikçe
fonksiyonel harekete olan ilgisini arttı ve yetişkinlere pilates seansları vermeye başladı.
Hem duyu bütünleme terapisinde hem de pilates seanslarında disipline ve istikrara
önem vermekte ve terapist olarak bireye empati ile yaklaşmaktadır."

  Tortikollis, latince twisted (bükülmüş) ve collis (boyun) kelimelerinden türetimiştir. Nedenlerine bakacak olursak %30-%60 oranında zor doğum olarak saptanmıştır. Sternokleidomastoid (SKM) kasının tek taraflı kısalmasına, başın aynı tarafa doğru bükülmesine ve yüzün diğer tarafa doğru dönmesine neden olur. Baş tortikollis tarafına doğru yan yatmış, yüz ise diğer tarafa doğru dönmüştür.

 Vakaların üçte birinde SKM kası içinde kitle bulunmaktadır. Görülme sıklığı 3-2 oranında erkek çocuklarda kız çocuklardan fazladır. Sağ tarafta daha sık görülür. Nedenleri tam olarak bilinmemekle birlikte vakaların ikiz gebelik, makat gelişi ile gerçekleşen doğum, gecikmiş sezeryan gibi hikayeleri vardır.

  İlk  aylarda fizyoterapiye başlayan olguların nedeyse tamamı fizyoterapiyle tam iyileşir. Yapılan araştırmalara göre ilk dört ay içinde fizyoterapiye başlandığında, ortalama tedavi süresi 3-4 ay olup bu vakalarda cerrahi gerekliliği yok denecek kadar azdır. İçinde kitle olan tortikolliste önce kitle küçülüp kaybolur , sonra SKM kasının eni normal boyutuna gelir ve iyileşme 6-8 ay sürer.

 

Web sitemiz: www.kocaeliduyubutunleme.com

Instagram hesabımız: @kocaeliduyubutunleme_